چگونه سقف خانه و محل کار خود را تمیز کنیم

دانستن نحوه تمیز کردن دیوارها و سقف ها باعث می شود میزان گرد و غبار شناور در خانه شما کم شود و هر اتاق بهتر به نظر برسد. سقف ها یکی از قسمت های خانه شما هستند که به ندرت به تمیز کاری آن پرداخته می شود. طبیعت سقف ها تمیز کردن آن ها را تا حدودی دشوار می کند. متأسفانه ، سقف ها وقتی که با گرد و غبار یا لکه های دیگر پوشانده شده اند ، کثیف می شوند و نمایی بسیار ناخوشایند به منزل و یا محل کار می بخشند. خوشبختانه با از بین بردن آلودگی ها، پاک کردن سقف و دانستن چگونگی تمیز کردن لکه های خاص ، می توانید سقف های خود را تمیز کنید. لازم به ذکر است بهرمندی از نیروی های خدمات نظافت کار شما را بسیار راحت تر میکند.

نظافت عمومی

برای تمیز کردن سقف خانه و یا محل کار خود می توانید از مخلوط یک قسمت سرکه سفید در دو قسمت آب استفاده کنید. ابتدا آن را روی یک ناحیه مخفی کوچک آزمایش کنید تا هرگونه عارضه جانبی را پیشگیری کنید. یک جایگزین برای استفاده از محلول سرکه استفاده از پاک کننده همه منظوره است. سقف را می توان با کار با دست در بخش های کوچک تمیز کرد. محلول را روی پارچه یا اسفنج اسپری کنید و ناحیه را پاک کنید  روش دیگر استفاده از طی تمیز و کشیدن آن بر روی سقف است. طی های تخت برای این کار خوب کار می کنند. علاوه بر این میتوانید بر روی طی های قدیمی دستمال تمیزی بسته و در عوض ، تمیز کننده را روی دستمالی که بر روی سر ظی بسته اید اسپری کنید . مراقب باشید که سقف را با گوشه های طی و یا هر لبه تیز دیگری که ممکن است روی آن ضربه بزند نخراشید.

تعیین نوع لکه برای تمیز کردن سقف خانه و یا محل کار

بیشتر لکه های سقفی از یکی از دو علت ناشی می شوند: لکه های آب و یا لکه های دود. تشخیص این لکه ها کار ساده ای است. لکه های آب توسط یک لکه زرد یا مایل به قهوه ای قابل تشخیص هستند که اغلب به صورت دایره ای یا تابشی ظاهر می شوند. از طرف دیگر آسیب دود با رنگ تیره مایل به زرد ، خاکستری ملایم یا با رنگ زغال چوب مشخص می شود. از آنجا که دوده شامل بخشی از ذرات ریز خاکستر است ، ممکن است هنگام تلاش برای پاک کردن آن لکه پخش شود و سطح بیشتری را آلوده کند.

از بین بردن لکه های آب

برای تمیز کردن سقف خانه و قبل از تلاش برای از بین بردن لکه های آب از روی آن، مطمئن شوید که منبع لکه آب تعمیر شده است. برای این مورد، آسیب دیدن سقف یا نشتی در لوله کشی مجاور، بررسی کنید. اگر قادر به یافتن علت نیستید ، با یک متخصص تماس بگیرید. پس از رفع نشت ، می توانید از لکه خلاص شوید.

مواردی که برای تمیز کردن سقف خانه و یا محل کار از لکه های آب نیاز دارید:

پلاستیک (مانند سفره یکبار مصرف و …)

نردبان پله ای ومحکم

عینک ایمنی

دستکش لاستیکی

فن یا تهویه

سفید کننده (در صورت وجود قالب)

پارچه نرم (در صورت لزوم برای سفید کننده)

آب

غلتک و برس

رنگ مناسب (در صورت نیاز)

فرآیند تمیز کردن سقف

با برداشتن مبلمان از زیر ناحیه ای که قصد تمیز کردن آن را دارید شروع کنید. یک پارچه پلاستیکی را در زیر لکه و محیط اطراف آن پهن کنید تا در صورت نیاز کف خانه را از لک شدن ایمن نگه دارید. همیشه پوشیدن عینک های ایمنی در هنگام کار در سربالایی ، خصوصاً با استفاده از مواد شیمیایی ، توصیه می شود. همچنین هنگام کار با سفید کننده یا مواد شیمیایی دیگر ، از دستکش های محافظتی استفاده کنید. ناحیه لک شده را از لحاظ کپک و یا چیزی شبیه به آن بررسی کنید. اگر چیزی را شبیه به ریش ریش یا شبیه کپک می بینید ، محلول یک  قسمت سفید کننده و یک قسمت آب را تهیه کرده و محل آن را با دقت تمیز کنید تا آن آلودگی را از بین ببرد. اجازه دهید قبل از ادامه ، منطقه کاملاً خشک شود. سپس با استفاده از غلطک محل لکه را صاف کنید. تا هر گونه برآمدگی از بین برود. در صورت نیاز میتوانید با استفاده از رنگی مناسب قسمت لک شده را لکه گیری کنید. از آنجایی که شاید مراحل گفته شده کار سخت و زمان بری باشند میتوانید از نیروهای خدمات نظافت کمک بگیرید.

استفاده از دستکش

تمیز کردن لکه های دود

لکه های دودی می توانند ظاهر یک رنگ تیره مایل به زرد را ایجاد کنند. اینها از لکه های آب قابل تفکیک هستند به این دلیل که لبه لکه تیره مانند حلقه همانطور که غالباً با آسیب آب رخ می دهد ، ظاهر نمی شود. با قرار گرفتن مستقیم در معرض شعله ، رسوبات دوده به سقف می چسبند و باقی مانده هایی خاکستری یا سیاه باقی می مانند.

مواردی که برای تمیز کردن سقف خانه و یا محل کار از لکه های دود نیاز دارید:

قلم مو سفت

پارچه پلاستیکی

نردبان پله ای و محکم

عینک ایمنی

دستکش لاستیکی

فن روشن برای تهویه

آب گرم

محلول پاک کننده(مانند چند منظوره)

اسفنج ها (برای محلول پاک کننده و شستشو

فرآیند تمیز کردن:

با برداشتن مبلمان از زیر ناحیه ای که قصد تمیز کردن آن را دارید شروع کنید. یک پارچه پلاستیکی را در زیر لکه و محیط اطراف آن پهن کنید تا در صورت نیاز کف خانه را از لک شدن ایمن نگه دارید. همیشه پوشیدن عینک های ایمنی در هنگام کار در سربالایی ، خصوصاً با استفاده از مواد شیمیایی ، توصیه می شود. با از استفاده از برس و یا قلم موی سفت با حرکتی مانند مسواک زدن سریع لکه دود را سفت کنید. حتماً همه ی قسمت های سست قابل پاک شدن را به دقت تمیز کنید. ¼ فنجان مایع پاک کننده را با یک گالن آب خیلی گرم مخلوط کنید. هر چند بار که لازم باشد با یک اسفنج روی لکه بمالید تا باقی مانده لکه را کاملاً از بین ببرید. محل را به خوبی با یک اسفنج و آب گرم بشویید تا تمام محلول پاک کننده برداشته شود. اجازه دهید کاملاً خشک شود.  پس از خشک شدن منطقه ، نقطه را با رنگ مناسبلکه گیری کنید. برای بهترین نتیجه از یک برس غلتکی استفاده کنید. اجازه دهید تا رنگ کاملاً خشک شود. از یک برس غلتکی تمیز برای رنگ آمیزی سطح استفاده کنید تا با بقیه سقف هماهنگ شود.

 

نکات و توصیه های اضافی

حتماً هنگام استفاده از رنگ یا مواد شیمیایی در داخل اتاق ، تهویه مناسب اتاق را فراهم کنید. تمام برچسب ها را برای احتیاط های ایمنی محصول بخوانید. از پلاستیک برای پوشش کف استفاده کنید زیرا رنگ ، سفید کننده و سایر مواد شیمیایی به سرعت از طریق پارچه منتقل می شوند و احتمالاً آنچه را که در زیر آن قرار دارد خراب می کنند. ممکن است متوجه شوید که برای مطابقت با رنگ جدید در محل پالایش شده ، باید کل سقف را نقاشی کنید. برای این امکان آماده باشید ، به ویژه هنگامی که سقف در مدتی نقاشی نشده باشد یا اگر نمی توانید رنگی آماده کنید که با رنگ سابق سقف مطابقت داشته باشید.

با تمام این تفاسیر از آنجایی که انجام دادن برخی کارها در تمیز کاری خانه مهارت بالایی نیاز دارد، برون سپاری کارها، و کمک گرفتن از نیروهای خدمات نظافت گزینه ای عالی و مقرون به صرفه برای شما خواهد بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *